Forum Podlogi.info Strona Główna Forum Podlogi.info
Najlepsze forum o podłogach

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2006-11-16, 10:12
Pielęgnacja podłóg drewnianych
Autor Wiadomość
Podlogi.info

Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 16777212
  Wysłany: 2006-11-13, 09:18   Pielęgnacja podłóg drewnianych

Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, iż mimo obróbki technologicznej i warstw zabezpieczeń ulega zużyciu. Dlatego wysiłek związany z położeniem drewna na podłodze nie kończy się wraz z ostatnimi pracami instalacyjnymi. Bardzo ważnym działaniem jest pielęgnacja takiej posadzki gdyż nie tylko utrwala jej naturalne piękne, ale przedłuża żywotność. Bardzo często można spotkać niezadowolonych klientów, którzy zdecydowali się na drewniane podłogi, ale nieodpowiednio o nie dbali. Efektem jest posadzka, która w całości nadaje się do wymiany lub przykrycia.

Głównymi zagrożeniami dla drewna jest wilgoć oraz piasek, stąd najważniejszym w pracach pielęgnacyjnym jest zabezpieczenie posadzki przed tymi czynnikami. Przy czym istotny jest rodzaj posadzki (parkiet, deski, mozaika, drewno lite, warstwy drewna), gatunek użytego drewna (jasne, ciemne, egzotyczne, krajowe) oraz sposób wykończenia posadzki (podłoga biała, lakierowana, olejowana, fabrycznie wykończona). Przede wszystkim należy pamiętać, iż nie należy myć drewnianej posadzki wodą. Zdecydowanie nie zaleca się mycia mopem oraz innego rodzaju sprzętem, który wchłania nadmierne ilości wody i rozmazuje je po powierzchni drewna.

Drewno to materiał higroskopijny, który zmienia swoje właściwości w zależności od warunków panujących w otoczeniu. Dlatego też optymalne warunki dla posadzek drewnianych to temperatura 18-20°C oraz wilgotność 50-80%. Wyższa wilgotność powoduje pęcznienie i wybrzuszanie się elementów podłogi a mniejsza – ich rozsychanie się, co skutkuje powstawaniem mniejszych bądź większych szczelin. Jest to naturalny objaw pracy drewna, lecz warto pamiętać, iż długotrwałe wystawianie na bezpośrednie działanie wody może spowodować nieodwracalne zmiany. Stąd za niezbędne jest uważane stosowanie mleczek oraz innych płynów do mycia oraz pielęgnacji podłogi drewnianej.

Powierzchnie lakierowane czyści się na sucho okresowo przecierając je wilgotną szmatką. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi preparatami do pielęgnacji drewna na bazie żywic, które nie zmniejszają przyczepności lakieru. Innymi słowy, nie powodują odpadania warstwy lakieru od powierzchni drewna. Niemniej jednak przeprowadzając pielęgnację każdego rodzaju podłóg należy stosować się do zaleceń producentów chemii podłogowej.

Podobnie postępuje się z podłogami olejowymi, przy czym sam zabieg olejowania powtarza się mniej więcej co pół roku. Zabezpiecza on drewno przed wnikaniem wody (olej wnika w strukturę drewna nie tylko tworząc warstwę ochronna na jego powierzchni) oraz brudu a także eksponuje strukturę naturalnego materiału. Przed olejowaniem należy usunąć starą warstwę impregnatu przy pomocy specjalnych preparatów. Lakierowanie oraz olejowanie nie zabezpiecza trwale drewnianej posadzki, która ulega naturalnemu zużyciu. Stąd konieczność powtarzania czynności konserwujących, tak, aby posadzka była bardziej odporna na wilgoć oraz kurz. Takie zabiegi czynią podłogę także łatwiejszą w utrzymaniu w czystości – czysta i zabezpieczona powierzchnia nie zbiera kurzu i zapobiega wnikaniu zabrudzeń z strukturę drewna.

W przypadku trwałych zabrudzeń nieusuwalnych przy pomocy zwykłych środków czyszczących zaleca się niestandardowe metody, z którymi można się zapoznać w dziale Podłogi od A do Z "Plamy na podłogach drewnianych".


W okresie zimowym warto także zabezpieczyć posadzki przed wnoszeniem nadmiernych ilości piasku oraz soli, którą często posypywane są polskie chodniki. Sól nie tylko destrukcyjnie wpływa na karoserię samochodów, ale także na powierzchnię drewna. Stąd ważnym jest, aby pamiętać o dokładnym wytarciu butów przed wejściem do mieszkania, usuwaniu piachu z korytarza tak, aby nie był on wnoszony w głąb mieszkania a także wyłożeniu korytarza matami i chodnikami, które zbierać będą zanieczyszczenia wnoszone z zewnątrz. Pokusić się tu można o maty z trawy morskiej, wykładziny korkowe czy inne naturalne materiały, które dobrze prezentują się w otoczeniu drewna. Odkształcenia czy wręcz uszkodzenie podłogi może być spowodowane niedbalstwem samego właściciela. Zatem warto pamiętać, iż dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające powstawaniu zarysowań stosuje się pod ciężkie meble (podkładki filcowe zabezpieczają przed wgnieceniami) oraz te elementy wyposażenia, które są stale przesuwane (fotele na kółkach umieszczone na matach przezroczystych).

Ilość pracy włożonej w konserwację podłogi drewnianej może nieco przytłaczać jej właściciela, lecz są to zabiegi konieczne, aby taka posadzka stanowiła ozdobę wnętrza przez długie lata. Ponadto jej regularna pielęgnacja ułatwia oczyszczanie i zapobiega gromadzeniu się kurzu i zabrudzeń. A wybierając drewno decydujemy się na unikalny styl i charakter pomieszczenia, o utrzymanie którego chyba warto zadbać. Oraz co najważniejsze – bez względu na rodzaj materiału wybranego na podłogę, każdą posadzkę trzeba myć i zabezpieczać przed kurzem, wodą czy też niszczeniem jej powierzchni, co jest następstwem jej użytkowania. Żadnej podłogi nie zabezpieczymy w 100%, lecz wysiłek związany z jej utrzymaniem w doskonałej formie skutkować będzie przedłużoną trwałością oraz naturalnym pięknem, w tym przypadku, podłogi drewnianej.

Dodatkowe informacje na temat pielęgnacji podłóg drewnianych znajdą Państwo w artykułach "Pielęgnacja podłóg olejowanych”, "Użytkowanie i pielęgnacja lakierowanych podłóg drewnianych" oraz w dziale "Środki pielęgnacyjne".

 
 
Racja
Gość
Wysłany: 2006-11-20, 12:44   

Moja babcia miała stareńki dębowy parkiet na podłodze, po którym jako dzieciaki nie mogliśmy chodzić w butach ale specjalnych wełnianych kapciach. Parkiet był często woskowany i froterowany, stały na nim i duże kwiaty i ciężkie meble ale utrzymał swój wygląd przez dobre kilkadziesiąt lat. Po froterowaniu można było się w nim przejrzeć jak i na nim ślizgać, za co babcia zawsze swoje wnuki goniła ze ścierą :lol: Widziałem też jak wygląda parkiet w mieszkaniu od lat wynajmowanym przez studentów - rozlatujące się trzeszczące klepki w kolorze brudnych płyt chodnikowych, niesamowicie skrzypiący i z brudem wychodzącym spod klepek. Jednym słowem podłoga do generalnego remontu. I mam porównanie co to znaczy odpowiednio zadbana podłoga mimo braku w owym czasie tych "cudownych" i specjalnych specyfików jakie mamy dostępne teraz. Nie trzeba wydawać kosmicznych pieniędzy na środki do czyszczenia, wystarczy tylko o podłogę dbać, regularnie ją sprzątać i zabezpieczać. Parkiet mej babci przetrwał dzieciństwo mej mamy z rodzeństwem oraz moje dzieciństwo, a to chyba całkiem sporo jak na podłogę drewnianą.
 
     
Bach
Gość
Wysłany: 2006-11-20, 13:25   

A ja też się zgadzam co do dbania o podłogę. Widuje się takich, którzy wybierają miękkie drewno, łażą po nim buciorami, przesuwają meble, domowymi sposobami "naprawiają" a potem się dziwią, że porysowane, że zniszczone i narzekają na producenta. Wystarczy trochę pomyśleć, to nic nie kosztuje.
 
     
mistrz21

Dołączył: 25 Kwi 2013
Posty: 2
Wysłany: 2013-04-25, 12:00   

Bardzo dobre impregnaty i oleje do drewna, podłóg drewnianych czy tarasów ma firma OSMO. Korzystałem z tej firmy nie tak dawno i na razie wszystko w jak najlepszym porządku, olej bardzo wydajny także jak na swoją cenę i wydajność polecam - sprawdź tu
 
     
Kołek 
Matołek

Wiek: 35
Dołączyła: 28 Kwi 2013
Posty: 1
Skąd: Z sieci
Wysłany: 2013-04-28, 03:58   

Ciekawe informacje można znaleźć tutaj: http://cyklinowanie.waw.pl/jak-cyklinowac-podloge
Pozdrawiam!
_________________
Carpe diem
 
     
Radek 

Wiek: 28
Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 56
Wysłany: 2013-05-13, 12:26   

Jak się dobrze będzie pielęgnowało podłogę to wiadomo, że przetrwa ona dłużej :)
Najważniejsze jest że zachowuje wtedy super wygląd. To samo się tyczy listwy do podłogi, także o nie dbajcie, szczególnie o te drewniane.
 
     
WojtekK

Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 6
Wysłany: 2013-09-12, 17:57   

U nas najlepiej sprawdza się zwykła pasta do podłóg.
_________________
jak skutecznie oszczędzać na lokatach
 
     
MurekWa 

Dołączył: 03 Wrz 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-09-13, 10:14   

Profesjonalnym środkiem do impregnacji drewna jest OSMO - http://osmo-polska.pl/ szeroki wybór odpowiednich preparatów :)
 
     
eMojePodlogi_pl

Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 11
Wysłany: 2013-11-15, 15:08   

Pasta do podłóg oraz kilka innych specjalnych środków do pielęgnacji- tutaj mamy szeroki wybór w sklepach internetowych,ważne jest to abyśmy nie zaniedbali podłogi i nie czyścili jej np raz w miesiącu.
_________________
www.eMojePodlogi.pl
 
     
jimmy325 

Wiek: 48
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-11-16, 09:04   

Jak się dobrze będzie pielęgnowało podłogę to wiadomo, że przetrwa ona dłużej
_________________
AS
 
     
szyszu29

Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-12-09, 18:56   

Ja stosuję środki do impregnacji drewna i jestem bardzo zadowolona. Problem natomiast mam w ciągle niszczących się firanach - właściwie mój kot ciągle je gryzie. Jakie firany mam kupić, żeby były bardzo wytrzymałe. Może firany woale ? Sama już nie wiem. Możecie coś doradzić ?
 
     
rhafhafh

Dołączył: 31 Lip 2013
Posty: 26506
Wysłany: 2013-12-10, 06:49   

溪頭大富華森林會館
http://www.dafuhua.tw/

1.溪頭民宿,溪頭住宿推薦
http://www.dafuhua.tw/

2.妖怪村民宿,妖怪村住宿
http://www.dafuhua.tw/

3.妖怪村客房介紹
http://www.dafuhua.tw/

4.妖怪村民宿環境設施
http://www.dafuhua.tw/

5.妖怪村住宿地圖導覽
http://www.dafuhua.tw/

6.溪頭熱門旅游景點介紹
http://www.dafuhua.tw/
倉儲設備
婚紗
室內設計
氬焊機
陽極處理
電鍍
硬陽處理
_________________
高雄民宿推薦NO.1、西子灣住宿最佳便宜選擇!
 
     
lionway

Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1
Wysłany: 2014-02-10, 04:12   Veeco: MOCVD Demands to Catch on Rising LED Lighting Trends

LED industry will be able to overcome the oversupply glut over the last few years in 2014, as it hops onto lighting’s growing trend, according to estimations by Veeco. Epistar led spotlights Chairman B.J. Lee projected earlier the LED supply and demand situation will gradually ease in 2014, and LED manufacturers are also optimistic about lighting developments in 2014. Large MOCVD manufacturers such as Veeco are also optimistic about a new generation of MOCVD equipment demands spurred by LED lighting growth.

According to market estimations, the LED lighting market will grow at an average rate of 25 percent in 2014 to US$ 5.70 billion from US$ 4.59 billion in 2013. The industry is currently in a flourishing stage for LED and Solid State Lighting (SSL), noted Veeco. LED chip and demands are transiting from mainly BLU-Backlight Module led downlight (BLU) to high growth SSL. The transition is expected to spur SSL lighting demands. Product quality and efficiency are also important in the process of lowering LED costs. LED high bay lighting While MOCVD equipment development will be further propelled by market size and demands.

Veeco will be holding a media conference in Taiwan on Feb. 11, 2014. Jeffrey Pina, Senior Director, Marketing, Veeco will be attending the conference and sharing his insights on new development trends in the LED manufacturing industry, and SSL affects. Pina will also explain how Veeco plans to expand in the SSL market, especially how it will become an industry leader with its MOCVD system. Another topic to will be discussed at the conference will be how Veeco will help Taiwanese clients to become successful in the face of new market opportunities in Asia.
 
     
mwanci

Dołączył: 18 Lut 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-02-18, 13:32   

U mnie w domu facet taki dobrał lakier ( ładnie wygląda - półmat), że teraz się rysuje...za mało go dał albo niezbyt to tego parkietu...
 
     
deseczka 

Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-06-17, 10:48   

mistrz21 napisał/a:
Bardzo dobre impregnaty i oleje do drewna, podłóg drewnianych czy tarasów ma firma OSMO. Korzystałem z tej firmy nie tak dawno i na razie wszystko w jak najlepszym porządku, olej bardzo wydajny także jak na swoją cenę i wydajność polecam - sprawdź tu


Dokładnie środki firmy Osmo są bardzo dobre do drewna. Również ich używamy. Ewentualnie możemy polecić jeszcze: lakiery Hartzlack, lakiery ZAR, oleje Bona.
_________________
http://kenio.com.pl/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group